Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?
W Polsce normy jakości powietrza są określone przez prawo krajowe oraz zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej. Główne normy jakości powietrza w Polsce dotyczą stężeń substancji zanieczyszczających, takich jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5, dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2) oraz tlenki azotu (NOx). Poniżej przedstawiam kilka głównych norm obowiązujących w Polsce:
Pyły zawieszone PM10: Średnioroczne stężenie PM10 nie powinno przekraczać 40 µg/m³. Dopuszcza się jednak przekroczenie tego poziomu do 35 dni kalendarzowych w roku.
Pyły zawieszone PM2,5: Brak obowiązującej normy średniorocznej dla PM2,5 w polskim prawie. Jednakże obowiązują normy dzienne dla PM2,5, które wynoszą 25 µg/m³, nie powinny być przekraczane więcej niż 35 dni w roku.
Dwutlenek siarki (SO2): Średnioroczne stężenie SO2 nie powinno przekraczać 20 µg/m³. Dopuszcza się jednak przekroczenie tego poziomu do 7 dni kalendarzowych w roku.
Dwutlenek azotu (NO2): Średnioroczne stężenie NO2 nie powinno przekraczać 40 µg/m³. Dopuszcza się jednak przekroczenie tego poziomu do 18 dni kalendarzowych w roku.
Warto zauważyć, że te normy stanowią minimalne wymagania i dążenie do zapewnienia jak najwyższej jakości powietrza. W przypadku przekroczenia tych norm, konieczne są działania mające na celu poprawę jakości powietrza, takie jak ograniczenie emisji zanieczyszczeń lub wprowadzenie środków ochrony środowiska. Normy mogą się również różnić w zależności od lokalizacji geograficznej i kategorii strefy, takiej jak strefa aglomeracji czy strefa wiejska.